2017 Uluslararası Öğrenci Programı Sınavı Sonucu Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerin Türkçe Yeterlilik Sınavı Sonuçları


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2017 Uluslararası Öğrenci Programı Sınavı sonucunda üniversitemize kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin 27 Eylül 2017 Çarşamba günü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nda yapılan  Türkçe Yeterlilik Sınavı sonuçları aşağıda belirtilmiştir. Başarısız olan öğrencilerimiz Uluslararası Öğrenci Programı Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi'nin 9'uncu Maddesinin 1. fıkrası uyarınca Türkçe Hazırlık Sınıfı okuyacaklardır. Sınava katılmayan ve başarısız olan öğrencilerimizin Türkçe Hazırlık Sınıfı Eğitim için Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı'na müracaat etmeleri gerekmektedir.

İlgili öğrencilere duyurulur.

 

Sınav sonuçları için tıklayınız.

 

Uluslararası Öğrenci Programı Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi

MADDE 8

 
(1) Öğrencilerin Türkçe dil bilgisi düzeyi (lisansüstü programlara başvuran öğrenciler dahil), yapılacak Türkçe Yeterlilik Sınavı puanı sonuçlarına göre belirlenir. Yapılacak sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 60 puan alma şartı aranır. 60 baraj puanı altında kalan adaylar, en az bir yarıyıl Türkçe Hazırlık Sınıfı öğrenimi gördükten sonra tekrar Türkçe Yeterlilik Sınavına girerler. Sınav sonucunda 60 baraj puanını aşan adaylar ilgili yönetim kurulunun uygun göreceği dersleri alarak Uluslararası Öğrenci Programına devam edebilirler.
 
 
MADDE 9

(1) Türkçe Hazırlık Sınıfı, Türkçe Yeterlilik Sınavında başarısız olan adaylara yöneliktir. Bu adaylar bir yıl boyunca Türkçe ile ilgili bilgilerini geliştirmeye yönelik programa tabi tutulur. Yılsonunda yapılan sınavlarda başarılı olan adaylar, öğrenimlerine devam edebilir. Bu sınavda başarısız olan adaylara Türkçe ile ilgili bilgilerini geliştirmeleri için bir yıl daha ek süre verilir. Ek süre sonunda da başarısız olan adayların üniversitemiz ile ilişiği kesilir.