YENİ KAYIT


Sevgili öğrencimiz   

 
Her yıl katlanarak artan binlerce öğrenci arasından seçilerek üniversitemize yerleştirilmiş bulunmaktasınız. Sizleri içtenlikle kutlar göstermiş olduğunuz başarının devamını dileriz. Kayıt işleminizin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

PTT şubelerinden edinebileceğiniz e-devlet şifresi ile 11–16 Ağustos 2017 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden kaydınızı online yaparak elektronik kayıt belgenizi alabileceksiniz. İşlemlerinizi www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında açılacak olan 'Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. 

                                                        Üniversite e-Kayıt Kullanım Klavuzu için tıklayınız.

 
E-Devlet sistemi üzerinden online kayıt yaptıran öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde üniversitemize gelmeleri gerekmemektedir. Kayıt sürecini E-Devlet sistemi üzerinden tamamlayan öğrencilerimizden lise diploması da dahil olmak üzere hiçbir belge talep edilmeyecektir.
 
Online kayıt yaptıramayan öğrencilerimizin ise 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına lise diploması veya geçici mezuniyet belgelerinin aslı ile şahsen başvurmaları halinde kayıtları yapılacaktır.
 
2017 – 2018 eğitim – öğretim yılı dersleri 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Aşçılık Programları için 2017-2018 eğitim – öğretim yılı dersleri 25 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır.  Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders kaydı yaptırmayacak olup, güz dönemi ders kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olacak olan öğrencilerde 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında şahsen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvuruda bulunarak geçici kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Mezun olduklarını belirten resmi yazı veya diplomaları ile 29 Aralık 2017 tarihinde kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. 29 Aralık 2017 tarihine kadar mezun olduklarına dair resmi yazı veya diplomalarını ibraz etmeyen öğrencilerin geçici kayıtları silinerek asıl kayıt hakları iptal edilecektir.

Normal öğretim programlarına yerleşen öğrenciler öğrenci katkı payı ödemeyeceklerdir.
 
 
İkinci öğretim programlarına yerleşen öğrencilerin öğrenim ücreti tahsilatları 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü başlayacaktır. Öğrencilerimizin bulundukları yerdeki en yakın T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden veya internet şubesinden 18 Ağustos 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar öğrenim ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Öğrenim ücretini yatırabilmek için ATM'lerin "Ödemeler", "Üniversite Ödemeleri", "Karamanoğlu Mehmetbey Ünv." menüsünden öğrenci numaranızı girerek yatırabilirsiniz. ATM'lerden öğrenim ücreti yatırmak için banka hesabınızın bulunması gerekmemektedir "Giriş" tuşuna basarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
İkinci öğretim programlarına yerleşen şehit veya gazi yakınları (kendisi, eş ve çocukları) durumlarını gösteren belge ile başvurmaları halinde, öğrenim ücreti ödemeyeceklerdir.
 
Engelli öğrencilerimiz engel oranını gösteren sağlık raporu ile başvurmaları halinde, engel oranı kadar indirimli öğrenim ücreti ödeyeceklerdir.
 
 
 
Dikkat Edilecek Hususlar:

* Daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış olduğunuz dersler için en geç 27 Eylül 2017 tarihine kadar muafiyet talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için bir dilekçe ile başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içeriklerini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına şahsen teslim edebilir veya posta ile gönderebilirsiniz.
 
* Bütün bölümlerimizde ( İslami İlimler Programı ve Mütercim - Tercümanlık programları hariç ) İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı bulunmakta olup İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi almak istiyorsanız, 21 Eylül 2017 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurabilirsiniz.
 
* İslami İlimler Fakültesine yerleşen öğrencilerimiz için 18 Eylül 2017 tarihinde Arapça Yeterlilik Sınavı yapılacaktır. Yapılacak sınavdan başarısız olan öğrencilere 1 yıl süreli zorunlu Arapça Hazırlık Programı uygulanacaktır.
 
* 20 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan yabancı dil (İngilizce) muafiyet sınavına katılmak istiyorsanız en geç 19 Eylül 2017 tarihine kadar bir dilekçe ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına şahsen veya posta ile başvuru yapabilirsiniz.
 
* İlk ve Acil Yardım programına yerleşen adaylarımızın, üniversitelerin tıp fakültelerinden veya devlet hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (B ve C sınıfı sürücü ehliyeti olanlar hariç); program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m'den, kız öğrencilerde 1.60 m'den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca bu programa yerleşen adaylar e-kayıt sistemine dahil olmayıp 14-18 Ağustos tarihleri arasında şahsen müracaat ederek kayıtlarını gerçekleştirebilecektir.
 
 
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Facebook Adresi: https://www.facebook.com/KMUOIDB/
 


YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU ile ilgili başvurularınız için lütfen

Kredi Yurtlar Kurumunun duyurularını takip ediniz.